Treningi uwzględniające różne ćwiczenia inspirowane pozycjami wyciąganymi wprost z jogi zyskały teraz na popularności. Z jednej strony są dość spokojne i pozwalają umysłowi się wyciszyć, ale z drugiej strony i tak bywają poważnym wyzwaniem dla ciała, gdyż bazują na utrzymywaniu jego ciężaru. Wszyscy instruktorzy są w stanie wymienić mnóstwo korzyści płynących z regularnego uprawiania jogi. Sport ten pomaga zwalczać napięcie, poprawia nastrój, uelastycznia ciało, wzmacnia mięśnie i obniża ciśnienie krwi. Joga to także znakomity trening w ciąży. Zdecydowanie mogą z niej korzystać te kobiety, które już niedługo zostaną mamami.
Kobiety ciężarne muszą pogodzić się z zachodzącymi w ich ciałach zmianami hormonalnymi. A dają one niestety liczne i mało przyjemne objawy. Nagłe zaburzenia sprawiają, że dochodzi do wyraźnego zachwiania samopoczucia. Kobieta, która wcześniej zawsze tryskała energią i pozytywnym nastawieniem do życia, nagle staje się osowiała, traci swoją witalność i bez przerwy się frustruje i złości – bez żadnego specjalnego powodu. Na szczęście ćwiczenia w ciąży są w stanie odmienić tę kolej rzeczy.
Jeśli lubisz pochłaniać wiedzę z zakresu zdrowia, zobacz, jak paracetamol wpływa na zachowanie.
W jodze spory nacisk kładzie się na umiejętne zespalanie poszczególnych ruchów z oddechem. Nieraz odpowiedni oddech jest niezbędny do tego, by wejść w jakąś pozycję i utrzymać ją przez dłuższą chwilę. Taka holistyczna praca nad całym organizmem, nie tylko nad ciałem, zapewnia szereg korzyści całemu organizmowi. Umiejętne oddychanie skutkuje znacznie lepszym dotlenieniem wszystkich narządów. Wpływa pozytywnie na wątrobę, układ oddechowy, nerki czy nawet układ pokarmowy.
Trening w ciąży nie musi być wymagający. Wręcz nie powinien taki być. Zamiast obciążać ciało siłowymi ćwiczeniami i wielokilometrowymi biegami, lepiej postawić na spokojną, aczkolwiek efektywną jogę. Klasyczną jogę kobiety w ciąży mogą wykonywać nawet codziennie. Warto to jednak robić pod okiem instruktora, zapisując się na zajęcia do szkoły jogi.